Pytanie:

Co to jest badanie drożności jajowodów HSG?

Ponieważ od dwóch lat staramy się z mężem o dzidziusia i jak do tej pory nie wychodzi mój lekarz dał mi skierowanie do szpitala na badanie drożności jajowodów. Co to za badanie? Jak przebiega takie badanie? Czy jest bolesne? Proszę o jak najszybszą odpowiedź. Pozdrawiam, Jowita

Droga Jowito, badanie drożności jajowodów (badanie HSG) jest ważnym badaniem diagnostycznym, które pozwala ocenić drożność (lub niedrożność)jajowodów, która często jest przyczyną niepłodności.

Na czym polega histerosalpingografia i jak przygotować się do tego zabiegu?

Badanie HSG polega na odtworzeniu obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu promieni rentgenowskich. Uzyskuje się to przez wprowadzenie do dróg rodnych kobiety środka cieniującego (kontrastu), który pochłania promieniowanie i pozwala na wykonanie serii zdjęć rentgenowskich.

Przebieg badania
Badanie wykonywane jest od kilku dni do tygodnia po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Polega na wprowadzeniu środka cieniującego do jamy macicy za pomocą specjalnej strzykawki lub tzw. aparatu Schulzego. Podczas podawania kontrast stopniowo wypełnia jamę macicy i jajowody. O ich drożności świadczy rozlanie się środka cieniującego do jamy otrzewnej, zaś zaburzenia przepływu kontrastu sugerują nieprawidłowości, które trzeba dokładniej zbadać. W przypadku niepokojących wyników HSG weryfikuje się je poprzez wykonanie innych zabiegów – laparoskopii lub histeroskopii.

HSG jest zabiegiem inwazyjnym, często nieprzyjemnym lub wywołującym ból. Uciążliwości wynikające z tego badania są jednak sprawą indywidualną – niektóre pacjentki przechodzą go bezboleśnie i bez większych niedogodności, dla innych jest to zabieg bardzo bolesny. Dlatego przed wykonaniem histerosalpingografii podaje się pacjentce środki przeciwbólowe, czasami potrzebne jest znieczulenie miejscowe lub nawet ogólne.
Na szczęście badanie HSG wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań.

Wskazania do wykonania HSG

  • diagnostyka niepłodności związana z drożnością jajowodów i zmianami patologicznymi w obrębie jamy macicy
  • ocena skuteczności leczenia niedrożności jajowodów
  • podejrzenie niewydolności szyjki macicy w przypadkach niemożności donoszenia ciąży
  • podejrzenie gruźlicy narządu rodnego

Przygotowanie do badania
Lekarze zalecają zwykle zjedzenie lekkiej kolacji w dniu poprzedzającym badanie, można także zjeść lekkie śniadanie w dniu badania. Rano w dniu badania trzeba wykonać lewatywę, a 20 minut przed badaniem należy przyjąć środek rozkurczowy w czopku.

Co należy zgłosić lekarzowi?
Przed badaniem datę ostatniej miesiączki i uczulenie na środki kontrastowe. W czasie badania – wszelkie dolegliwości, takie jak na przykład ból, duszności, nudności

Ograniczenia
Poprzez HSG nie da się wykryć takich patologii, jak endometrioza czy zrosty okołoprzydatkowe, które mogą być przyczyną niepłodności. Badanie wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku, ale nie w okresie krwawienia miesiączkowego lub u kobiet ciężarnych.
Na HSG warto zarezerwować cały dzień. Sam zabieg trwa do pół godziny (zwykle kilkanaście minut), ale potem przez dwie godziny pacjentka powinna być pod kontrolą lekarza.

Tagi: , , ,

Pamiętaj! Przedstawione odpowiedzi ekspertów nie są źródłem wiedzy medycznej. Każda sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualnie po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.

Dodaj komentarz